FCM tjener millioner på flot CL-point

Der følger kontant betaling med hvert eneste point i Champions League

2. december 2020, 09.58

Cheftræner Brian Priske og målscorer Alexander Scholz lykønsker hinanden efter det flotte point. På den økonomiske side er der mindst 6,7 millioner andre gode grunde til at juble over det midtjyske point i Bergamo. Foto: Ritzau Scanpix

FODBOLD FC Midtjyllands spillere, trænere og ledere kunne i aftes juble over klubbens første point nogensinde i Champions League. Men klubbens økonomiafdeling kan også juble. Der ruller nemlig millioner ind på klubkontoen i Handelsbanken for præstationen.

I Champions League udløser hvert eneste point, man opnår, nemlig automatisk 900.000 euro - svarende til 6,7 millioner danske kroner. Den sum får alle klubber for ét point, og en sejr er således 2,7 millioner euro værd.

Foruden de direkte præmiepenge udløser pointet også en ekstra sum fra den såkaldte »Market Pool«, der er defineret af, hvor mange penge det europæiske fodboldforbund UEFA tjener på tv-rettigheder i det land, man kommer fra. I den sammenhæng tæller Skandinavien som ét område.

Det vides ikke, hvor meget FCM får fra markedspuljen for pointet.

En gennemgang af præmiepengene i Champions League kan man blandt andet finde i denne artikel på UEFA.com.

Læs også:
Se karaktererne: Super-Scholz var bedst på historisk aften