
HERNING Herning Tango Festival er i fuld sving, og i weekenden var der intro-workshop for begyndere i Huset No 7.
Blandt de fremmødte par var Britt og Jesper Lyngsø fra Sunds. Britt Lyngsø, 45 år, er ved at færdiggøre en uddannelse som terapeut, mens Jesper Lyngsø, 44 år, er ingeniør hos Grundfos. Sammen har de danset tango en gang om ugen siden oktober.
- Vi kan godt lide at danse. Vi er sådan nogle bevægelsesmennesker, fortæller Britt Lyngsø.
Mens mor og far øver sig på den argentinske tangos forlænstrin, baglænstrin, sidelænstrin og grundfigurer, er deres to børn på 8 og 12 år ude på Pokémonjagt.
- Ungerne er ved at være så store, at vi har lidt tid til os selv, siger Britt Lyngsø med et smil.
- Dansen er noget, der er vores, tilføjer Jesper Lyngsø.
- Ja, det er lidt et pauserum. Det er en måde at finde ro på - en slags meditation. Det er skidegodt, siger Britt Lyngsø.
Det kræver nemlig fokus og koncentration at danse argentisk tango.
- Man skal være i det, når man danser, fastslår Jesper Lyngsø.
Store og små klodser...
Vil du have fuld adgang til alle artikler på herningfolkeblad.dk?
Første måned for 19 kr.
Herefter 99 kr. pr. måned
KOM I GANG NUOG LÆS ARTIKLER OM 2 MIN.
Tilbuddet gælder kun nye kunder og abonnementet fortsætter til normalpris. Nem opsigelse. Har du benyttet dig af tilbuddet inden for de seneste seks måneder? Se din pris her
Ønsker du kun at læse denne artikel? Køb dagsadgang her
Er du interesseret i e-avisen eller avisen leveret i din postkasse? Klik her
Allerede abonnent? Log ind