Endnu en guldhjelm forsvinder fra Blue Fox: - Vi havde gerne set ham fortsætte
Magnus Carlsen blev efter DM-guldet skubbet rundt i kørestol på isen af Thomas Vilstrup Andersen. Carlsen brækkede benet i finaleseriens anden kamp, som blev hans sidste optræden for Blue Fox i denne omgang. Nu har han valgt at prøve at søge udfordringer i en ny klub.
Magnus Carlsen blev efter DM-guldet skubbet rundt i kørestol på isen af Thomas Vilstrup Andersen. Carlsen brækkede benet i finaleseriens anden kamp, som blev hans sidste optræden for Blue Fox i denne omgang. Nu har han valgt at prøve at søge udfordringer i en ny klub. Foto: Malene Korsgaard

Endnu en guldhjelm forsvinder fra Blue Fox: - Vi havde gerne set ham fortsætte

Magnus Carlsen søger efter tre sæsoner i Herning nye udfordringer

Thomas Damm
Thomas Damm
Journalist | tbd@herningfolkeblad.dk

Jeg har været sportsjournalist på Folkebladet siden 2006. Har især fokus på ishockey. Er (desværre) ikke selv særligt sportsligt anlagt ... Født og opvokset i Aarhus så holder altid lidt øje med de hviie' fra Fredensvang. Tip mig gerne om stort og småt fra den lokale sportsverden!

Læs Thomas' seneste historier

Deltag i debatten

Vær den første til at kommentere dette!