
Herning Siden sin ansættelse i Holstebro har Lene Bonde haft stigende betydning for det igangværende danske kulturfremstød i Kina.
Det begyndte ved regentparrets besøg i landet i april, hvorefter Lene Bonde og danseholdet Asteroiderne i maj blev inviteret til Kina for at optræde for ikke færre end 340 millioner tv-seere på Kinas største satellitkanal.
Den optræden - med Lene Bondes koreografi til nummeret »Say Something« - var kineserne så begejstrede for, at nogle af de unge dansere umiddelbart fik 200.000 kinesiske følgere på det sociale medie, Instagram.
Siden udviklede Lene Bonde koreografien »Dreams«. Og den forestilling har Asteroiderne i oktober og november turneret med i Kina - denne gang live for udsolgte huse på teatre i byerne Shanghai, Beijing og Xi'an.
Forestillingen sættes i øvrigt op 17. december på Odin Teatret i Holstebro.
10.000 fans i kø ...
Vil du have fuld adgang til alle artikler på herningfolkeblad.dk?
Første måned for 19 kr.
Herefter 99 kr. pr. måned
KOM I GANG NUOG LÆS ARTIKLER OM 2 MIN.
Tilbuddet gælder kun nye kunder og abonnementet fortsætter til normalpris. Nem opsigelse. Har du benyttet dig af tilbuddet inden for de seneste seks måneder? Se din pris her
Ønsker du kun at læse denne artikel? Køb dagsadgang her
Er du interesseret i e-avisen eller avisen leveret i din postkasse? Klik her
Allerede abonnent? Log ind