Herning-bryder nomineret til Årets Sportsnavn 2019

Rajbek Bisultanov fra Herning Brydeklub er nomineret blandt 14 andre sportnavne til prisen, der uddeles i Jyske Bank Boxen til januar

29. november 2019, 08.03

Rajbek Bisultanov er nomineret til Årets Sportsnavn 2019. Foto: Tom Laursen

HERNING Da Danmarks Idrætsforbund (DIF) og Team Danmark torsdag satte navn på de 15 nominerede til Årets Sportsnavn 2019, var der også et lokalt Herning-navn i blandt.

Blandt navne som cykelrytteren Mads Pedersen, herrelandsholdet i håndbold og danseparret Bjørn Bitsch og Ashli Williamson var også Rajbek Bisultanov fra Herning Brydeklub.

Læs også
Herning-bryder misser OL: Intet dansk pas efter 11 år i Danmark
+Abonnement

Dermed har han muligheden for at vinde prisen som Årets Sportsnavn 2019 på hjemmebane i Herning, når prisen uddeles ved Sport 2019-showet i Jyske Bank Boxen 4. januar.

Den 24-årige herningenser er regerende europamester i 82 kiloklassen og nåede til kvartfinalen ved VM i september.

Til december vil der blive sat navn på de tre finalister til prisen.

De skal vælges ud fra følgende nominerede:

Anders Antonsen - badminton, Anne Marie Rindom - sejlsport, Bjørn Bitsch og Ashli Williamson - dans, Damefireren uden styrmand - roning, Daniel Wagner Jørgensen - paraatletik, Emma Aastrand Jørgensen - kajak, Herrelandsholdet - håndbold, Jakob Fuglsang - cykling, Julie Leth og Amalie Dideriksen - banecykling, Leon Madsen - speedway, Mads Pedersen - cykling, Michael Christensen - motorsport, Sverri Nielsen - roning, 4000 meter-holdet - banecykling og Rajbek Bisultanov - brydning.

Læs også
Herning-bryder efter historisk EM-triumf: - Jeg er stolt og glad
+Abonnement
Tidligere vindere

1991: Mette Jacobsen, svømning

1992: Jesper Bank, sejlsport

1993: Damelandsholdet, håndbold

1994: Damelandsholdet, håndbold

1995: Mette Jacobsen, svømning

1996: Bjarne Riis, cykling

1997: Wilson Kipketer, atletik

1998: Letvægtsfireren, roning

1999: Camilla Martin, badminton

2000: Damelandsholdet, håndbold

2001: Thomas Bjørn, golf

2002: Tom Kristensen, motorsport

2003: Nicki Pedersen, speedway

2004: Letvægtsfireren, roning

2005: Tom Kristensen, motorsport

2006: Mikkel Kessler, boksning

2007: Rasmus Quist og Mads Rasmussen, roning

2008: Herrelandsholdet, håndbold

2009: Lotte Friis, svømning

2010: Caroline Wozniacki, tennis

2011: Jeanette Ottesen, svømning

2012: Lasse Norman Hansen, cykling

2013: Maja Jager, bueskydning

2014: Camilla Pedersen, triatlon

2015: René Holten Poulsen, kajak

2016: Pernille Blume, svømning

2017: Viktor Axelsen, badminton

2018: Caroline Wozniacki, tennis