Ung FCM-forsvarer tager til Vendsyssel

Udgivet:31. januar 2023, 09.01

Læsetid:1 minut

Sportschef Svend Graversen og FCM siger farvel til Fabrice Mezama. Foto: Tom Laursen

1 måned siden

FODBOLD Midterforsvareren Fabrice Mezama siger farvel til FC Midtjylland.

Den 20-årige forsvarer fra Cameroun var i efteråret udlejet til Holstebro Boldklub i 3. division og tager nu et skridt op i sin karriere. Han skifter på en permanent aftale til Vendsyssel FF i 1. division.

- Fabrice leverede et flot efterår i Holstebro, hvilket har skabt interesse fra Vendsyssel. Han fortjener det her skifte, og vi ønsker ham alt det bedste fremover, siger Svend Graversen, sportschef i FCM, til klubbens hjemmeside.

Han har skrevet kontrakt til sommeren 2025 med Vendsyssel.

- Fabrice er en ung spændende midterforsvarsspiller, som har nogle gode individuelle færdigheder. Han er fysisk stærk, god i duelspillet og har en fin fart. Vi tror på, at han i vores miljø kan udvikle sig godt, og få forløst det store potentiale, han besidder, siger Søren Henriksen, sportschef i Vendsyssel FF, til klubbens hjemmeside.

Fabrice Mezama ankom til FC Midtjylland for to år siden fra Lands FC i hjemlandet Cameroun. Han var med til at blive dansk U19-mester i sommeren 2021, men fik aldrig førsteholdsdebut for Ulvene.

Just

Indlæser debat