Dans i Ilskov ligger stiler: Så støtter de FDF

21. november 2020, 07.17

Steen Nørremark og Hyggedans støttede friluftsbadet i Ilskov ved at lave mad. Nu har FDF Ilskov også fået en hjælpende hånd. Foto: Henrik Ole Jensen

ILSKOV Hyggedans i Ilskov må lade danseskoene blive hjemme på grund af covid-19.Det holder dog ikke foreningen fra at være aktiv.

Forleden sørgede en flok frivillige med foreningens formand, Steen Nørremark, i spidsen for at rejse 8000 kroner til landsbyens friluftsbad som hjælp til en ekstra udgift til fødevaremyndighederne. Foreningen Hyggedans lavede og solgte 183 menuer til mortensaften.

Nu har danserne været i foreningens kasse igen. 5000 krroner blev overrakt til Kirsten Pedersen fra FDF Ilskov.

- De er total mange børn i år. De har omkring 75 børn og så i en så lille by som Ilskov, fortæller Steen Nørremark og tilføjer, at de 5000 kroner gives til FDF, fordi covid-19 sætter begrænsninger for FDF’ernes mulighed for selv at rejse penge til deres arbejde for børn og unge.