
Mangeårig klublæge for Blue Fox er død
Per Albæk er død efter længere tids kræftsygdom. Han var læge på ishockeylandsholdet og hos Blue Fox i mange år
Udgivet:25. juni 2020, 08.06
Læsetid:1 minut
Per Albæk. Foto: Henrik Ole Jensen
3 år siden
HERNING Den mangeårige læge hos Herning Blue Fox og på ishockeylandsholdet Per Albæk er død.
Det skriver Herning Blue Fox på deres hjemmeside.
- I starten af ugen tikkede en trist meddelelse ind hos Herning Blue Fox, en stor personlighed med sin vante gang på specielt Kvik Hockey Arena er ikke længere blandt os, skriver klubben.
Per Albæk døde efter længere tids kræftsygdom.
- Hans altid rolige, venlige og vedkommende personlighed gjorde ham til en person, som alle kunne lide, og hans måde at være på aftvang respekt og fortrolighed hos spillere og ledere i dansk ishockey.
I 1996 begyndte Per Albæk sit arbejde som læge på seniorlandsholdet, og da Danmark stod for værtskabet ved VM i 2018, var han medicinsk ansvarlig for turneringen.
Per Albæks søn Jesper Albæk var professionel ishockeyspiller og spillede i en årrække for Herning Blue Fox.
- Per Albæk var - inden han gik på pension - mangeårig og afholdt praktiserende læge i Ikast, og hans farvel til livet efterlader et stort hul i dansk ishockeys nyere historie, skriver Herning Blue Fox.
/ritzau/avo