HIH udvider truppen: To af klubbens egne talenter får ligakontrakt

Olivia Simonsen og Louise Bak Jensen bliver nu en del af ligatruppen hos Herning-Ikast Håndbold

1. juli 2020, 13.48

Den unge målvogter Louise Bak Jensen har allerede fået sin debut på førsteholdet Det samme har venstrebacken Olivia Simonsen, og begge er nu kommet på kontrakt i HIH. Foto: Flemming Hansen

HÅNDBOLD Herning-Ikast Håndbold supplerer ligatruppen til den kommende sæson med to af de største talenter fra klubbens eget U19-hold.

Den 19-årige venstreback Olivia Simonsen har skrevet under på en kontrakt, der gælder et år frem i tiden, mens den 18-årige målvogter Louise Bak Jensen har skrevet for to sæsoner. Det er HIH’s plan at leje hende ud i den første sæson.

De to håndboldtalenter er begge en del af talentmiljøet i Ikast og har gået på idrætsefterskolen ISI. De er nu på Sportstar College i byen.

- Vi glæder os til at følge Louises udvikling i den kommende sæson, hvor hun skal lejes ud. Samtidig glæder vi os til at se Olivia blive en fast del af ligatruppen og se hende lægge endnu flere lag på sit spil, lyder det fra Herning-Ikast Håndbold på klubbens hjemmeside.