Så er valgdagen kommet: Disse 33 lokale kandidater kan du stemme ind i Folketinget

Herning Folkeblad giver dig overblikket over, hvem der er valgt til tinge, og hvem der stiller op

Udgivet:05. oktober 2022, 13.06

Læsetid:3 minutter

Snart skal der være valg. Folkebladet er klar med overblikket. Arkivfoto.

Kenneth Meinby Sørensen
Journalist| kso@herningfolkeblad.dk

POLITIK Efter snart fire ugers valgkamp er dagen endelig kommet. I dag skal vi til valg, og et nyt Folketing skal sættes sammen.

Her får du et overblik over, hvordan den lokale repræsentation aktuelt ser ud på Borgen og hvilke kandidater, der stiller op til at blive valgt til den næste periode.

16 nuværende MF’ere

I dag sidder følgende i Folketinget fra Vestjyllands Storkreds:

Venstre:

Carsten Kissmeyer, Ikast-Brande

Kenneth Mikkelsen, Herning (afløste Kristian Jensen)

Thomas Danielsen, Struer

Kristian Pihl Lorentzen, Viborg

Socialdemokratiet:

Mogens Jensen, Herning

Thomas Jensen, Silkeborg

Annette Lind, Holstebro

Anne Paulin, Skive/Ikast-Brande

Konservative:

Søren Pape Poulsen, Viborg

Gitte Willumsen, Silkeborg (afløste Inger Støjberg og skiftede parti)

SF:

Signe Munk (på barsel, stedfortræder er Karsten Filsø)

Radikale Venstre:

Andreas Steenberg, Herning/Skive (stiller nu op i Østjylland, MF Kathrine Olldag er ny kandidat i Herning)

Liberal Alliance:

Alex Vanopslagh (stiller nu op i Østjylland)

Enhedslisten:

Jakob Sølvhøj, Herning/Silkeborg/Viborg (genopstiller ikke)

Danmarksdemokraterne:

Dennis Flydtkjær, Ringkøbing (valgt for Dansk Folkeparti)

Uden for parti:

Orla Østerby, Holstebro/Struer (valgt for Konservative/genopstiller ikke)

Kilde: folketinget.dk

Lokale kandidater

I Herning Folkeblads udgivelsesområde (Herning, Ikast-Brande og Ringkøbing-Skjern kommuner) stiller følgende 33 kandidater op:

Venstre:

Carsten Kissmeyer, Ikast-Brande

Kenneth Mikkelsen, Herning Nord

Jarl Matthiesen, Herning Syd

Mads Fuglede, Ringkøbing

Socialdemokratiet:

Mogens Jensen, Herning Syd

Anders Andreasen, Herning Nord

Peder Kempf Pedersen, Ikast-Brande

Anne Paulin, Ikast-Brande

Per Stefansen, Ringkøbing

Konservative:

Dina Myrup Raabjerg, Ikast-Brande

Michael Norup, Herning

Siff Tang Lassen, Ikast-Brande

Radikale Venstre:

Kathrine Olldag, Herning Syd

Keld Marstrand Wang, Ringkøbing/Ikast

SF:

Niels Kristian Larsen, Ringkøbing

Emma Thorup Jacobsen, Ikast

Dansk Folkeparti:

Mikael Lund Jensen, Herning Nord

Jakob Kjærsgaard Mortensen, Ikast-Brande og Ringkøbing

Erling Præstekjær, Herning Syd

Enhedslisten:

Charlotte Lindberg, Ikast-Brande

Christian Ivan Jacobsen, Ringkøbing-Skjern

Per Møller Jacobsen, Herning Syd

Sabrina Christiansen Broch, Skive (bor i Feldborg)

Lars Dohn, Herning Nord

Liberal Alliance:

Steffen Troldtoft, Ørnhøj

Nye Borgerlige:

Knud Nielsen, Herning Nordkredsen

Danmarksdemokraterne:

Dennis Flydtkjær, Snejbjerg

Betina Kastbjerg, Herning

Kristendemokraterne:

Marianne Karlsmose, Tarm

Jens Kristian Nielsen, Hodsager

Jonas Røjkjær Laustsen, Aulum

Børge Rostgaard Winkel, Engesvang

Alternativet:

Dorte Fløjgaard, Herning

Moderaterne:

Ingen (spidskandidat Jeppe Søe, Aalborg)

Frie Grønne:

Ingen (spidskandidat Rishi Balachandran, Humlebæk)

Nogle partier angiver kandidater med opstillingskreds, andre med hjemby.

Kilde: Partiernes hjemmesider

Indlæser debat

Mere interessant læsning

Mere fra temaet

Se flere

Mest læste

Herning

Se flere

Mest læste på Herning Folkeblad

Af samme forfatter

Se flere