Første del af vaccinationen overstået på plejecentrene i Ikast-Brande: - Alt er gået, som det skulle
Vaccinationen mod coronavirus er i fuld gang i Ikast-Brande. Beboere på samtlige kommunens plejecentre er nu vaccineret
Vaccinationen mod coronavirus er i fuld gang i Ikast-Brande. Beboere på samtlige kommunens plejecentre er nu vaccineret
Vaccinerne ankom i kølebil til Plejecentret Rolighedsparken 31. december. Rolighedsparken var det første plejecenter i Ikast-Brande Kommune til at få vaccinen. Foto: Tom Laursen
IKAST-BRANDE Nytårsaftensdag blev de første borgere i Ikast-Brande Kommune vaccineret mod coronavirus, da de første doser ankom til Plejecentret Rolighedsparken.
Kommunaldirektør Flemming Storgaard er klar til at gøre status, og første del af vaccinationerne er forløbet planmæssigt.
- Vi har fået vaccineret på samtlige kommunens plejecentre, og det afsluttede vi efter planen 3. j...