FCM udlejer to spillere til FC Fredericia

20. juli 2019, 10.00

Victor Dawa (i.m.) skal sammen med Nikolaj Kirk til Fredericia. Foto: Tom Laursen

Fodbold Midtbanetalenterne Nikolaj Kirk og Victor Dawa bliver begge udlejet fra FC Midtjylland til klubbens strategiske samarbejdspartner, FC Fredericia i 1. division, i den kommende sæson, oplyser FCM.

21-årige Nikolaj Kirk har været udlejet i to sæsoner, siden hans ungdomstid sluttede. Den alsidige midtbanespiller fra Grønbjerg har tilbragt godt halvandet år på Brentfords U23-hold og et lille halvt år hos norske Stabæk.

- Nikolaj er en ung spiller, som skal udvikle sig yderligere ved at spille fast i den danske 1. division, siger FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, til klubbens hjemmeside.

19-årige Victor Dawa var i sidste sæson en del af FC Midtjyllands succesfulde U19-hold, der blev danske mestre og nåede kvartfinalen i UEFA Youth League. Nu skal han tage sine første skridt i seniorfodbolden.

- Missionen med Victor Dawa i FC Fredericia er præcis den samme som med Nikolaj Kirk - han skal spille kontinuerligt og dermed skabe de bedst mulige betingelser for at udvikle sig som fodboldspiller og menneske, siger Svend Graversen.

FC Fredericia åbner sæsonen 28. juli med en hjemmekamp mod Vendsyssel FF.