Fremad Amager idømt bøde for abelyde i FCM-kamp

Fodboldens Disciplinærinstans har idømt Fremad Amager en bøde på 12.500 kroner for racistiske ytringer, som en gruppe af klubbens fans lavede mod FC Midtjyllands Awer Mabil i en pokalkamp

18. oktober 2019, 08.45

Fremad Amager er blevet idømt en bøde på 12.500 kroner efter en gruppe af klubbens fans lavede abelyde mod FC Midtjyllands Awer Mabil. Foto: Henrik Ole Jensen

FODBOLD Da FC Midtjylland 26. september mødte Fremad Amager i pokalturneringen, blev kampen for en stund afbrudt i slutminutterne, da kampens dommer Benjamin Willaume-Jantzen bemærkede, at en gruppe Fremad Amager-fans lavede abelyde ned mod FC Midtjyllands Awer Mabil.

Selvom Fremad Amagers direktør Michael Jahn efterfølgende afviste, at der skulle have været rascistiske tilråb under pokalkampen, så har Fodboldens Disciplinærinstans nu idømt klubben en bøde på 12.500 kroner.

Ifølge en pressemeddelelse fra Dansk Boldspils-Union har man vurderet at, »der er sket en overtrædelse af de disciplinære bestemmelser § 3b, jf. § 3 a og lovenes § 30.1, da Fremad Amagers-fans i løbet af kampen lavede abelyde af diskriminerende karakter mod Awer Mabil.«

Læs mere
Abelyde mod FCM-spillere: Dybt trist og totalt uacceptabelt

Efter hændelsen 26. september var der ros til dommer Benjamin Willaume-Jantzens håndtering af sagen fra Spillerforeningens direktør, Mads Øland.

- Det er rigtigt fint, at dommer Benjamin Willaume-Jantzen fulgte reglerne om racisme i pokalkampen mellem Fremad Amager og FC Midtjylland og stoppede kampen, indtil der kom en melding i højttalerne til tilskuerne. Det er til gengæld dybt trist, at det var nødvendigt for dommeren at gøre det. Det understreger, at vi fra spillersiden må blive ved, indtil alle forstår det: Racistiske tilråb og abelyde er totalt uacceptabel opførsel, og den slags hører ikke hjemme i vores sport - eller nogen andre steder, sagde han dengang til Spillerforeningens hjemmeside.

Fremad Amager vandt i øvrigt kampen 1 - 0 og gik videre i pokalturneringen.

Læs også
Fremad Amager: Ingen har hørt racistiske tilråb mod FCM