Kontakt vores redaktion

På Herning Folkeblad ønsker vi at lave historier, der betyder noget for dig og dit lokalområde. Der arbejder over 25 journalister som hver dag, 365 dage om året, skriver vigtige lokale historier, så du og jeg i Herning og omegn er klædt bedst mulig på til at begive sig ud i lokalområdet.

Vi bruger tid på at finde de rette historier og tilføjer gerne flere nuancer til historien for på bedst mulige måde at give dig et helhedsbillede.

Derfor er du velkommen til at kontakte os, hvis du har en undren, vi kan hjælpe dig med. Ingen spørgsmål er for store eller små. Hvem ved, måske der ligger noget større gemt i dit spørgsmål, og måske undrer andre sig over det samme.

Send dit spørgsmål eller tip til os herunder, så sørger vi for, det når frem til den rigtige redaktion/journalist. Vi glæder os til at undersøge det!


Send dit tip til Herning Folkeblad

Kontakt konkret redaktion

Hvis du har et specifikt emne til en af vores redaktioner, så tag gerne direkte kontakt via:

Debat-redaktionen

debat@herningfolkeblad.dk

Navneredaktionen

navne@herningfolkeblad.dk

Erhvervsredaktionen

erhverv@herningfolkeblad.dk

Sportsredaktionen

sporten@herningfolkeblad.dk

Online-redaktionen

online@herningfolkeblad.dk

Magasinredaktionen

redaktion@herningfolkeblad.dk

Her finder du vores lokal redaktioner

Herning-redaktionen

herning@herningfolkeblad.dk 96 26 37 31

Østergade 21, 7400 Herning

Ikast-Brande-redaktionen

ikast@herningfolkeblad.dk brande@herningfolkeblad.dk 97 15 18 00

Strøget 28 st. th., 7430 Ikast

Mandag, Tirsdag og Fredag 8.30 – 12.00

Vildbjerg-redaktionen

vildbjerg@herningfolkeblad.dk 97 19 15 71

Bredgade 10, 7480 Vildbjerg

Kibæk-redaktionen

kibaek@herningfolkeblad.dk 97 19 15 71

Bredgade 10, 7480 Vildbjerg

Aulum-redaktionen

aulum@herningfolkeblad.dk 97 19 15 71

Bredgade 10, 7480 Vildbjerg

Videbæk-redaktionen

videbaek@herningfolkeblad.dk 96 26 37 34

Søndergade 3, 6920 Videbæk

Har du et læserbrev til avisen?

Læserbreve sendes på e-mail til debat@herningfolkeblad.dk eller på brev til
Debatredaktionen,
Herning Folkeblad, Østergade 21, 7400 Herning.


Navn og adresse er et krav, og begge dele bringes i avisen. Vi opfordrer til, at man vedhæfter et foto, men det er ikke noget krav. Avisen har ikke regler for hverken minimum eller maksimum antal anslag, men hold det gerne kort og præcist af hensyn til læserne.


Læserbreve bringes både i den trykte avis og på herningfolkeblad.dk. Redaktionen læser korrektur på alle indlæg, inden de bringes. Folkebladet prioriterer den lokale debat.

Børnefødselsdage

Herning Folkeblad bringer hver fredag børnefødselsdage til og med 14 år på navnesiden. De bringes også på herningfolkeblad.dk.

Hver måned trækker vi lod om to kagemænd blandt fødselsdagsbørnene. Vinderne får direkte besked og offentliggøres i Herning Folkeblad og på herningfolkeblad.dk.

Du kan sende os besked om børnefødselsdage på detfordig@herningfolkeblad.dk.
Medsend følgende informationer:

  • Alder for fødselaren
  • Dato for fødselsdagen
  • Navn
  • Adresse
  • Postnummer og by
  • Telefonnummer